Dil Seçimi
EN
|
TR
Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 

Uygun tarifeyle gaz alabilir miyim?


Evet. Serbest Tüketici şartlarını sağladıysanız serbest piyasa şartları içinde gaz satışı yapan tüm tedarikçilerden teklif alabilirsiniz. Bir doğalgaz sağlayıcısından indirimli ucuz gaz alabilmeniz için serbest tüketici belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

Serbest tüketici kimdir?
 

4793  26/12/2013 tarihli EPDK Kurul Kararı gereğince;  Konut tüketicileri (evsel tüketiciler) hariç olmak üzere, tüm tüketiciler serbest tüketici statüsündedir. Konut tüketicileri (evsel tüketiciler) için serbest tüketici olma sınırı 100.000 m3’tür. Serbest tüketici limiti için tek sayaçtan ölçülen tüketim miktarı dikkate alınacaktır. Şehir içi doğal gaz dağıtım lisansı ihalesi sonucunda dağıtım lisansı sahibi olan tüzel kişilerin lisans yürürlük tarihinden başlamak üzere ilk 5 yıllık sürenin dolmasından sonra serbest tüketici olma sınırına ilişkin olarak bu Kararın 1 inci ve 2 nci maddesi hükümleri geçerlidir. Tüketim miktarına bakılmaksızın, elektrik ve ısı enerjisi üreten kojenerasyon tesisi sahibi kişiler ve kullanıcı birlikleri serbest tüketici statüsündedir.

Serbest tüketici belgesi nasıl alınır?
EPDK tarafından belirlenen limitin üzerinde bir tüketim miktarına sahipseniz ve sayaçlarınız uzaktan okuma alt yapısına sahipse, bölgenizdeki mevcut doğalgaz dağıtım şirketine başvurup serbest tüketici belgenizi talep edebilirsiniz.

Doğalgazı uygun tarifeyle almak için ne zaman başvurmalıyım?
Uygun tarifeli doğalgaz satış uygulamalarından faydalanmak isteyen müşteriler; her yılın Temmuz ayında bir sonraki yıl için gaz alım başvurusunu Tedarikçi şirketlere aylık ve yıllık tüketim ihtiyaçlarını bildirerek yapmalıdır.

Doğalgaz serbest tüketici fiyatı nedir?
Her ay Tedarikçi Şirketler ve Dağıtım Şirketleri tarafından yayımlanan resmi doğal gaz satış tarifesidir.

Güncel gaz fiyatı nedir? Ne kadar tasarruf edeceğim?
Doğalgaz tedarikçileri genellikle fiyatlarını BOTAŞ Serbest Tüketici fiyatını baz alarak yaparlar. Ancak başka satış fiyatı formülleri de vardır. BOTAŞ tarafından aylık serbest tüketici gaz satış tarifesi her ayın ilk günü açıklanır. Bu fiyat üzerinden indirim oranları sözleşme görüşmeleri sırasında belirlenir. Fiyat, indirimoranlarına, baz fiyatına, dağıtım bölgesi taşıma bedeline göre Müşterinin tasarruf miktarları değişebilir. Her Dağıtım Bölgesi’nde Taşıma Bedeli farklıdır.

En az ne kadar süreli sözleşme yapabilirim?
Şu anda doğalgaz sektöründeki satış sözleşmelerinin minimum süresi 1 yıldır.

Asgari alım yükümlülüğü (al ya da öde)  nedir?

Herhangi bir Sözleşme Yılı süresince, MÜŞTERİ’nin SATICI’dan almayı ve almasa dahi bedelini ödemeyi taahhüt ettiği asgari doğal gaz miktarıdır.

Özel sektörden doğalgaz alımlarında kesintisi ihtimali var mıdır?
Türkiye doğalgaz şebekesi ülkemize farklı giriş noktalarından boru hatları ile girer ve bu boru hatları ile bütün bölgelere, şehirlere, ilçelere, mahallelere, sokaklara ve nihayet gazı kullanan sanayi, ticaret ve meskenlere ulaşır. Bu birbirine bağlı doğal gaz boru hattı şebekesidir;.Türkiye doğal gaz şebekesinde,  ülkeye girişten şehirlere kadar doğal gazı taşıyan ve işleten şirket BOTAŞ ve Lisanslı şehirlerde o şehrin Lisanslı Doğalgaz Dağıtım Şirketidir.

Mücbir Sebep, Acil Durum, Zor Gün, Sınırlı Kapasite olması durumlarında Taşıyıcı/lar ve Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan bir prosedür uygulamaya geçer ve gaz ihtiyacı daha az önem taşıyan çıkışlarda kısıntı veya kesintiye gidilebilir.

Gazı satın aldığınız Tedarikçi’den dolayı Şebeke İşleyiş Düzenlemeleri Madde 3.1.5’de belirtildiği üzere ulusal şebekede yeterli gaz olduğu sürece Müşterilerin gaz kesintisi şeklinde bir etkilenme durumu olmayacaktır.

design:

Copyright © 2012 Tüm Hakları Saklıdır. Gazport Doğalgaz Toptan Satış ve Tic. A.Ş.
0 216 325 73 30