Hakkımızda

GAZPORT, enerji stratejileri doğrultusunda doğalgaz ithalatı ve toptan satışı ile sektöre girmeyi başarmıştır ve şu anda aktif Doğal Gaz Ticareti ve İthalatı yapabilen sınırlı sayıdaki Toptan Gaz ve LNG İthalat Lisanslı şirketlerden biridir.

Enerji Sektörü’nde dinamik yaklaşımını sürdüren  GAZPORT AŞ, enerji piyasasındaki özel hükümlerle belirlenmiş bu rekabet ortamında yer almak üzere 10.02.2005 tarihinde ve doğal gaz piyasasındaki serbestleşme sürecinin aktif bir katılımcısı olarak EPDK’dan 30 yıl süre ile doğal gaz toptan satış lisansını almıştır. Gelişen faaliyetlerine yenilerini eklemek, müşterilerine en güvenli ve en uygun fiyatlarda gaz arzına devam etmek için 01.06.2009 tarihinde Spot LNG İthalat Lisansı da alan şirketimiz; kısa süre içerisinde büyük girişimlere imza atarak piyasanın önemli ve öncü bir aktörlerinden biri olmayı başarmıştır.

GAZPORT AŞ, EPDK’ dan almış olduğu Doğalgaz Toptan Satış Lisansı’na istinaden, 01.06.2009  tarihinden itibaren gaz ticaretine başlamıştır. Dağıtım şirketlerinde şehirlere doğal gaz satışına başlayarak, Türkiye doğalgaz sektörünün serbestleşmesi sürecinde önemli bir rol üstlenmiştir. GAZPORT, doğalgaz dağıtım şirketleri, kombine doğalgaz çevrim santralleri, ve diğer endüstriyel serbest tüketici statüsündeki müşterilerine 2014 yılında yaklaşık 1 milyar m3 gaz tedariği sağlamaktadır. 

GAZPORT, kuruluşundan bu yana doğal gaz ticareti konusunda uluslararası bilgi birikimi ve deneyimi elde ettiği yurt içi ve çok uluslu enerji firmaları ile işbirliğini sürdürmektedir. GAZPORT, geliştirdiği işbirliği ve ortaklıklar sayesinde; ticaret hacmini her sene önemli miktarda artırarak, ithalat ve toptan satış pazarının lider özel sektör şirketlerinden biri olmayı sürdürmeyi hedeflemiştir.

GAZPORT’UN geleceğe yönelik hedefleri;
•    Enerji piyasasında uzun vadeli yatırımlara devam etmek,
•    Sürekli olarak personelini geliştirmeye, şirket içi ve dışı eğitimler sağlamaya devam etmek,
•    Sektörün ve teknolojinin en önünde kalmak,
•    Yerli ve Uluslararası Operasyonlarını genişletmeye devam etmek,
•    Operasyonlarımızın her yönden mümkün olan en kaliteli ve yüksek standartlarda devamı için çaba göstermeye devam etmek,
•    En değerli varlığımızın müşterimiz olduğu gerçeğini hiçbir zaman gözümüzden uzak tutmamaktır.

Sahip olduğu lisanslar ve gerek yurt içi, gerekse  yurt dışı anlaşmaları ve deneyimleri ile müşterilerine;

Kaliteli,
Arz garantili,
Çevreci,
En uygun koşullarda,
İhtiyaç olunan zamanda yeterli kapasitesiyle,
gaz arzını sürdürmektedir.
Gelişmekte olan Doğal Gaz Toptan Piyasası’nda faaliyet gösteren Gazport, Gaz Serbestleştirme hareketinin önünde ve gelecekteki Doğal Gaz operasyonlarında stratejik rol oynayacak bir kuruluştur.

Vizyon/Misyon
GAZPORT’un amacı çevre bilinciyle temiz ve sürdürülebilir enerjinin ülkemizde gelişiminde yer alarak  ülkemizin ve dünyanın refah seviyesini geliştirmektir.

Hedefimiz, sürekli gelişimdir. Doğal Gaz ve Enerji Sektörlerindeki gelişmeler paralelinde, tüm imkanlarımız ile globalleşen iş dünyası içerisinde adımızı yenilikçi ve saygın bir şekilde yazdırmak istemekteyiz.

Bunu, sektördeki gelişmelerle doğacak yeni talepleri karşılamak için kendi faaliyetlerimizi ve yeteneklerinizi sürekli olarak değerlendirerek elde edeceğimize inanıyoruz.

Gaz sektöründe önemli faaliyetlere imza atmış olan GAZPORT, daha da fazla yatırım fırsatları aramaya; hem Türkiye hem de Uluslararası Enerji Piyasalarında başarılı olmamızı sağlayacak yeni stratejiler geliştirmeye devam edecektir.

Ve hiç bir zaman unutmuyoruz ki; Dünyamızı, Çevremizi koruyarak geleceğimizi hep birlikte şekillendirmeliyiz.

PALMET Hakkında

PALMET Şirketler Grubu, 1984 yılında kurulan PALMET Metal A.Ş. ismiyle kurularak 2007 yılında PALMET Şirketler Grubu altında PALMET Mühendislik ve PALMET Enerji A.Ş. olarak iki farklı şirkete ayrıldı. Bu düzenleme PALMET Mühendislik’in tüm hizmetlerinde gelişmesini ilerletmesi ve PALMET Enerji A.Ş.’nin enerji sektöründe uzun vadeli yatırımlarına konsantre olarak hem Türkiye’de hem de dış ülkelerde enerji projeleri geliştirmeye devam etmesi için gerçekleştirildi.

1990’lı yıllarda Türkiye genelinde başlatılan doğal gaz hat çalışmaları ile enerji sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır. 2001 yılında  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kuruluşu ile birlikte Gebze ve Erzurum şehirlerinin Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalelerini alan PALGAZ ve PALEN şirketleri ile enerji sektörünün ilk yatırımcılarından biri olmuştur.

PALMET ENERJİ, İZGAZ ile Kocaeli’ye, PALGAZ ile Gebze’ye, Palen ile Erzurum’a doğal gaz arzı sağlamaktadır. 2 il 26 ilçede 820 bini aşkın aboneye hizmet veren PALMET ENERJİ, yıllık 6 milyar metreküp doğal gaz ticaret hacmine ulaşarak Türkiye’de yıllık doğal gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 12’sini karşılamaktadır.

2009’da inşası tamamlanarak devreye alınan 60 MW gücündeki Delta Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, Aralık 2012’de 62 MW gücündeki ikinci doğal gaz kombine çevrim santrali olan ve Aydın – Çine OSB içerisinde yer alan Ales Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali ticari faaliyetlerine başlamıştır. 2021 yılında Türkiye’nin en büyük doğal gaz çevrim santrallerinden biri olan Baymina Enerji’yi grup şirketleri arasına katan PALMET ENERJİ, toplamda 892 MW’lık kurulu güce ulaştı. Diğer yandan Erzincan ilinde lisansı alınarak inşaatı başlayan 284 MW gücündeki Eriç Barajı ve HES Projesi çalışmaları devam etmektedir.

PALMET ENERJİ, GAZPORT şirketiyle EPDK’dan aldığı Toptan Doğalgaz Satışı ve Spot LNG İthalatı Lisansı alarak serbest piyasa ekonomisi koşullarında 2009 yılı itibarıyla faaliyetlerine başlamıştır. GAZPORT şirketini takiben kurulan ve lisansını alan GASLINE Doğalgaz Toptan Satış A.Ş. ise 2012 yılı itibarıyla faaliyetlerine başlamıştır. PALMET ayrıca 2010 yılında aldığı Elektrik Toptan Satış Lisansı’yla PALPORT Elektrik Ticaret A.Ş. üzerinden toptan satış şirketlerinden nihai tüketiciye kadar geniş bir müşteri portföyüne elektrik arzına başlamıştır.

Palmet Mühendislik ise grubun tüm yatırımlarında mühendislik ve taahhüt işlerini yüklenmektedir. Ayrıca uzmanlık sahasındaki Telekom, IT ve enerji altyapılarının tasarımı, uygulanması ve işletilmesi konularında dünya çapında faaliyetlerini sürdürmektedir.

YÖNETİM KURULU

B. Doğanay Samuray

Yönetim Kurulu Başkanı

B. Doğanay Samuray, Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümünden 1980 yılında mezun olmuştur. İş yaşamına inşaat sektöründe başlamış, kısa sürede üst düzey yöneticiliğe yükselmiştir. 1984 yılında Palmet Şirketler Grubu’nun ilk şirketi olan Palmet Mühendislik’i kurmuştur. Samuray, halen grubun en büyük hissedarı ve CEO’su olarak görev yapmaktadır.  Samuray, Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği’nin (GAZBİR) kurucusu ve aktif üyesidir. Aynı zamanda Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Enerji Komitesi’nde görev almaktadır. B. Doğanay Samuray, evli ve iki çocuk babasıdır.

Muzaffer Yücel

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Muzaffer Yücel, Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1980 yılında mezun olmuştur. Daha sonra çeşitli firmalarda Muhasebe Şefliği ve Finans Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş, 1986 yılında Palmet Şirketler Grubu’na hissedar ve CFO olarak katılmıştır. Palmet Şirketler Grubu’nun tüm mali işler, muhasebe ve nakit yönetimi sistemlerini kurmuş olan Muzaffer Yücel, halen grubumuzun Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Muzaffer Yücel, evli ve iki çocuk babasıdır.

Tamer Sönmez

Yönetim Kurulu Üyesi

Tamer Sönmez, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1984 yılında mezun olmuştur. İnşaat sektöründe başladığı iş yaşamına Telekom sektöründe devam etmiştir. 2007 yılında PALMET Enerji’ye katılan Sönmez, halen Gaz Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.